NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tradycyjnie, jak co roku, ulice polskich miast, szkół, instytucji …  na 11 listopada zostały przyozdobione w biało-czerwone flagi, aby uczcić jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju – Święto Niepodległości. Upamiętniamy w ten sposób, dzień w którym, po 123 lat nasz kraj wyrwał się spod jarzma zaborów.

11 listopada 1918, to właściwie data umowna, ponieważ odzyskiwanie niepodległości było procesem rozciągniętym w czasie. Przyjęto ją jednak, ponieważ jest to także dzień, który przyjmuje się jako zakończenie I wojny światowej. Od tamtej pory Polacy celebrują ten dzień, chociaż nie zawsze było to możliwe i nie zawsze w ten sam sposób.

Pierwsze lata po wojnie to bowiem czas, kiedy 11 listopada było świętem wojskowym. Dopiero 1937 roku, po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego nadano mu rangę święta państwowego. Wybuch II wojny światowej, a później komunizm w Polsce sprawiły, że przez wiele lat nie było możliwe w Polsce upamiętnianie tej rocznicy. Jej przywrócenie nastąpiło dopiero w 1989 roku. W tym roku 11 listopada obchodzimy już 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji 10 listopada 2017 w naszej szkole odbył się uroczysty i podniosły apel pt. „Pieśnią o walce, żołnierzach i zwycięstwie” upamiętniający to wielkie wydarzenie.

Po raz  kolejny  uczciliśmy pamięć wszystkich, którzy walczyli za naszą wolność. Uczniowie klas III- VII wystąpili w montażu słowno – muzycznym, na którym gościła również Pani Burmistrz Mariola Szczęsna oraz doradca ds. oświaty przy UGiM w Lwówku Śląskim Pani Justyna Wrzesińska.

Chór powitał wszystkich zebranych słowami poloneza „Poloneza tańczymy”, a następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Bieliński. Pani Burmistrz zwróciła się do uczniów słowami:” Polska jest dla nas aż tak ważna, jak nasza Mała Ojczyzna, nasze miasto Lwówek Śląski i wasze domy, i traktujcie tą naszą Polskę, jako wasz dom” . W programie  artystycznym sposób humorystyczny i podniosły młodzież przedstawiła lekcję historii i patriotyzmu. Swoimi kwestiami niejednokrotnie rozbawili publiczność, natomiast wiersze wprowadzały w podniosły nastrój przeplatany utworami muzycznymi: Piechota, Pierwsza Brygada, Biały Krzyż,  Dziś idę walczyć-Mamo , Tu jest moja Ojczyzna w wykonaniu zespołu muzycznego „Takt” . Występ uczniów wzbudził wiele pozytywnych emocji, a w niejednym oku zakręciła się łza.

Montaż przygotowały panie: Małgorzata Kłosowska,  Iwona Modelska, Beata Hołyszewska wraz z uczniami z kółka teatralnego, natomiast oprawę muzyczną przygotował pan Aleksander Hołoga, a przepiękne dekorację wykonała  pani Małgorzata Zubel.

Zdjęcia na stronie:

11 listopada 2017 roku Mieszkańcy Lwówka Śląskiego obchodzili 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz naszego miasta rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą za ojczyznę o godz. 15.00 w kościele Wniebowzięcia NMP. W obchodach wzięła udział delegacja naszych uczniów z panem Dyrektorem Krzysztofem Bielińskim oraz poczet sztandarowy naszej szkoły.
Po uroczystej Mszy świętej delegacje i poczty sztandarowe udały się pod pomnik Wdzięczności by złożyć wieńce i wiązanki.

Tekst i zdjęcia. Urbańska.

Szkolne koło muzyczne "TAKT"

- zobacz relację z występu na apelu z okazji Święta Niepodległosci.

Przeczytaj relację z uroczystego apelu

z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole

na infolwowek24.pl: