Wojewódzki Turniej Turystyczno – Krajoznawczy w SP 2

Szkoła Podstawowa nr 2 w Lwówku Śląskim w dniach 12 – 13 maja 2018 roku gościła najlepszych turystów – krajoznawców Dolnego Śląska. Uczniowie rywalizowali w eliminacjach wojewódzkich XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego. Organizatorem imprezy był Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu. Patronat honorowy nad Turniejem objęła pani Mariola Szczęsna – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Fundatorami nagród było Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim oraz Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 21 trzyosobowych drużyn w kategoriach: szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół średnich. Wśród nich była reprezentacja gospodarzy, czyli członkinie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego w SP2 w składzie: Julia Szczerbaniewicz, Wiktoria Szczerbaniewicz i Oliwia Zabłocka, uczennice klasy 7c.

Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą krajoznawczą o województwie dolnośląskim i małopolskim. Ponadto turystycznym ABC, w skład którego wchodziło rozpoznawanie roślin, zabytków ww. województw, wyznaczanie azymutów i odległości. Następnie tzw. „samarytanka” czyli znajomość teoretyczna i praktyczna udzielania pierwszej pomocy, kolarski tor przeszkód i praktyczna umiejętność drobnej naprawy i obsługi roweru oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Do punktacji turniejowej liczył się również marsz na orientację i konkurs – niespodzianka czyli geocaching w podstawowym wymiarze. wszystkie konkurencje odbywały się na terenie SP 2. Marsz na orientację odbył się na terenie „Szwajcarii Lwóweckiej”.

Wolontariuszkami były uczennice naszej szkoły. Z klasy 7c: Weronika Patulska, Klaudia Delinowska, Martyna Czepiel, z klasy 7a: Paulina Kuklińska i Julita Samoraj. Pomagały m.in. na kolarskim torze przeszkód i były pozorantami przy udzielaniu pomocy przedmedycznej.

W klasyfikacji końcowej drużyna SP 2 zajęła 3 miejsce. W poszczególnych kategoriach najlepszymi okazały się poniższe drużyny.

- szkoły podstawowe: Koło PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy.

- klasy gimnazjalne: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim

- szkoły średnie: Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Świeradowskie Orły” z Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju.

Zwycięskie drużyny będą reprezentowały województwo dolnośląskie na Finale Centralnym OMTTK, który odbędzie się w Wadowicach w dniach 1 – 3 czerwca 2018r.

Pogoda dopisała, wszyscy uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, wyjechali z bardzo dobrymi wrażeniami – chwalili sobie pobyt w naszej szkole i mieście. Wszystkim uczniom i ich opiekunom dziękujemy.

Krzysztof Marecki