III Lwóweckie Dyktando

9 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się III Lwóweckie Dyktando o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego postanowiliśmy, że nasze dyktando stanie się jedną z imprez rocznicowych.  Patronami honorowymi byli Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna we Lwówku Śląskim. Swoją obecnością zaszczycili nas zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski pan Lesław Krokosz oraz Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Lwówku Śląskim pani Elżbieta Zienowicz.

Uczestnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych: I – od 8 do 13 lat, II - od 14 do 16 lat, III - od 17 do 24 lat, IV- powyżej 25 lat.

Teksty dyktand ułożyły doświadczone nauczycielki języka polskiego: pani Grażyna Najmrodzka, pani Izabella Zabawa, pani Krystyna Greń-Sadowska, pani Alicja Skrzydłowska.

Tegoroczna edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, szczególnie w kategorii od 8 do 13 lat. Wykazali się oni nie lada znajomością ortografii, w zamian – dzięki tekstom dyktand - poznali niezwykłe fakty związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości, jak również sylwetki wielu wybitnych Polaków.

Pisaniu towarzyszyły duże emocje, ale też miła atmosfera, uśmiech na twarzy. Uczestnicy skupieni na zadaniu pragnęli wykazać się umiejętnościami i możliwościami ortograficznymi.

W każdej grupie wiekowej wyłoniono najlepszych znawców ortografii.

Kategoria wiekowa: I – od 8 do 13 lat

Mistrz Ortografii – Maja Kania

Wicemistrzowie Ortografii – Joanna Grzywa, Estera Rzeźwicka

Wyróżnienia - Natalia Korwel, Wioletta Galek, Karolina Miszkurka

Kategoria wiekowa: II –  od 14 do 16 lat

Mistrz Ortografii – Inga Ryba

Wicemistrzowie Ortografii – Paulina Kuklińska, Karolina Majdan

Wyróżnienie -  Paulina Maślanka

Kategoria wiekowa: III – od 17 do 24 lat

Mistrz Ortografii – Katarzyna Majdan

Wicemistrz Ortografii – Agata Pacuszka

Wyróżnienia - Alicja Kiliańska, Sara Kacprzak, Albert Grochal

Kategoria wiekowa: IV – powyżej 25 lat

Mistrz Ortografii – Rafał Ryba

Wicemistrz Ortografii – Urszula Choniawko

Wyróżnienia -  Anna Urbańska,  Lesław Krokosz, Stanisław Sawośko

Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim pan Krzysztof Marecki wraz z Dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Lwówku Śląskim panią Elżbietą Zienowicz wręczyli puchary i nagrody dla zwycięzców.

Gorące podziękowania kierujemy na ręce polonistek, które wykazały się ogromnym zaangażowaniem i wsparły naszą uroczystość: p. Grażynie Najmrodzkiej, p. Izabelli Zabawie, p. Jolancie Wysockiej, p. Annie Piekarowicz, p. Marii Józefowicz, p. Monice Hołodze, p. Beacie Kadłubowskiej, p. Krystynie Greń-Sadowskiej, p. Małgorzacie Kłosowskiej, p. Alicji Skrzydłowskiej, p. Iwonie Modelskiej i p. Irenie Tomali.

Dziękujemy również panu Robertowi Trościanko - przedstawicielowi portalu infolwowek24.pl za objęcie naszej uroczystości patronatem medialnym.

Fundatorami nagród byli: Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski pani Mariola Szczęsna, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Lwówku Śląskim pani Elżbieta Zienowicz, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że w następnym roku spotkamy się na IV Lwóweckim Dyktandzie o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski w jeszcze większym składzie.

Małgorzata Kłosowska, Nina Suska