SZCZOTKA, PASTA, KUBEK TAK SIĘ ZACZYNA NASZA PRZYGODA

W czwartek  11 października 2018 r. gościliśmy w naszej grupie 0 A panią pielęgniarkę Anidę Bak, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny jamy ustnej oraz prawidłowego mycia zębów.

Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne i zdrowe. Pani pielęgniarka uczyła również dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby.

Wyjaśniła, które produkty wzmacniają zęby, jakie są dla nich szkodliwe oraz jak powstaje próchnica. Dzieci dowiedziały się, że występowanie próchnicy ma związek ze spożywaniem węglowodanów - zwłaszcza pokarmów słodkich. Cukier z pożywienia kontaktujący się bezpośrednio z powierzchnią zębów, wpływa na zmianę naturalnie występującej w jamie ustnej flory bakteryjnej. Pani pielęgniarka mówiła o leczeniu zębów mlecznych i znaczeniu fluoryzacji. Zachęcała również dzieci, aby częściej odwiedzały stomatologa. Wszystkie wskazówki pani pielęgniarki zostaną wykorzystane przez dzieci podczas codziennej higieny jamy ustnej. Od dziś każdy przedszkolak wie, dlaczego należy pielęgnować zęby? Nasza grupa będzie myła swoje ząbki zawsze po śniadaniu.  Czyste zęby to warunek zachowania ich w dobrym stanie, a te zapewniają właściwe żucie, a tym samym dobre funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wyraźną mowę, ładny uśmiech i lepsze samopoczucie.

Serdecznie dziękujemy pani Bak za podzielenie się swoją wiedzą, cierpliwość oraz codzienną opiekę nad nami.

Marzena Markulak