Jubileuszowe post scriptum – 60-lecia szkoły.

Rok 2019 jest szczególny dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim, gdyż mija właśnie 60 lat od momentu, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli mury tej szacownej dziś placówki. 19 października 2019 r.  odbył się uroczysty jubileusz 60-lecia naszej szkoły.

Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą pw.  św. Franciszka z Asyżu. Następnie nadszedł czas na uroczystości szkolne. W murach czcigodnej, sześćdziesięciolatki, wszystkich gości serdecznie przywitał dyrektor placówki, Krzysztof Bieliński.  Wśród przybyłych byli przedstawiciele władz lokalnych, zaprzyjaźnionych placówek, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, absolwenci, rodzice, uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły.

Dyrektor  Krzysztof Bieliński podkreślił, że szkoła na przełomie lat bardzo się zmieniła.  Było to 60 bardzo obfitych lat, bogatych w doświadczenia, w osiągnięcia zarówno dydaktyczne, jak i sportowe .

Następnie głos zabrała  Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski - Mariola Szczęsna, która wspólnie z sekretarzem Gminy i Miasta Lwówek Śląski – Robrtem Szawłowskim,  podziękowali obecnemu dyrektorowi oraz poprzednim dyrektorom za wieloletnią pracę na rzecz placówki.

Zwieńczeniem uroczystości był wyjątkowy program artystyczny przygotowany przez nauczycieli: Małgorzatę Kłosowską, Beatę Hołyszewską oraz Aleksandra Hołogę  w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli szkoły. W  bogatym programie artystycznym zebrani goście zostali zapoznani z tradycją i historią szkoły.

W dalszej części uroczystości głos zabrał pułkownik Józef Borowiec, który przywołał we wspomnieniach przyjaciół – żołnierzy z czasów II wojny światowej poległych za ojczyznę. Wspomniał, że wiele ulic lwóweckich nosi ich imiona. Prosił, aby nie zapominać o bohaterskich żołnierzach, którzy należeli do 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty.

Po kolejnych wystąpieniach, gratulacjach i życzeniach dostojnych gości nadszedł czas na  koncert jubileuszowy „Absolwenci szkole”   - Wiktora Bogdana Szymonowicza, solisty – wokalisty, czołowej postaci Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Występ naszego absolwenta, uświetni koncert Dariusza Świnogi - wybitnego wirtuoza akordeonu  oraz Martyny Wójcik i Nikoli Zmarzła. Koncert został dedykowany aktualnym i emerytowanym pracownikom, uczniom i absolwentom, rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, w budynku i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, na scenie i buty

Na koniec nie zabrakło też słodkiego akcentu, jubileuszowego tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy uroczystości. W ten symboliczny sposób mogliśmy podziękować wszystkim sympatykom szkoły, którzy z dużym zaangażowaniem pracowali na jej kolejne sukcesy.

Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, ślub, tabela, garnitur i w budynku

Po części oficjalnej goście, pracownicy, absolwenci i nauczyciele mieli okazję do wspomnień. Podróż sentymentalną ułatwiły przygotowane przez nauczycieli galerie osiągnięć uczniów, starszych i nowszych zdjęć pamiątkowych. Była to okazja do spotkania kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy, powrotu do lat szkolnej młodości i miłego spotkania.

Rocznica 60-lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto podstawówki było wspaniałą okazją do wywołania refleksji, wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przeszłości... Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem!

Rocznica 60-lecia szkoły stała się świętem wspomnień, a jej podniosła atmosfera na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich przybyłych.

tekst: nauczyciel Małgorzata Kłosowska

zdjęcia: Karolina Kalus, Szymon Wrzesiński

Skany życzeń z okazji 60-lecia szkoły

Mamy przyjemność przedstawić Państwu film

"60 lat szkoły 1959 - 2019"

Premiera filmu odbyła się w dniu jubileuszu szkoły 19.10.2019 r.

Film powstał dzięki fantastycznym nauczycielkom:

Karolinie Kalus  i Małgorzacie Kulanica.

Wszyscy aktorzy i osoby pomagające w realizacji są wymienione w napisach końcowych.