Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

W ramach solidarności z działalnością UNICEFu w piątek (19.11) uczniowie i pracownicy szkoły symbolicznie ubrali niebieskie koszulki, aby zwrócić uwagę na problemy dzieci na całym świecie, których prawa nie są przestrzegane...

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W naszej szkole w ramach akcji UNICEF przeprowadzono szereg działań uświadamiających dzieci i młodzież jak ważne jest dbanie o posiadane prawa, i jak ogromny jest to przywilej, kiedy owe zapisy konwencji są respektowane. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze, zajęcia dostosowane dla przedszkolaków oraz Świetlicowy Dzień Praw Dziecka. Powstały kolorowe plakaty które ozdobią korytarze naszej szkoły, aby przedłużyć wydźwięk tego ważnego dla każdego dziecka dnia.

Prawa dziecka to prawo do:

• odpowiedzialności rodziców za dziecko;
  • pomocy dziecku przez państwo;
  • równości bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie;
  • pomocy, opieki i leczenia;
  • nauki;
  • odpoczynku;
  • rozwijania swoich zainteresowań i talentów;
  • prywatności, do swojego miejsca;
  • wychowania w rodzinie, do kontaktu z obojgiem rodziców;
  • wypowiadania się w sprawach, które dotyczą dziecka, do poszanowania wyboru dziecka;
  • życia w zdrowiu fizycznym i psychicznym;
  • życia bez przemocy.

Katarzyna Suchecka i Karolina Kalus