Dolnośląski Kurator Oświaty przypomina o stosowaniu obowiązujących środków bezpieczeństwa

W związku z powrotem szkół do nauczania w trybie stacjonarnym, Pan Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty przypomina o stosowaniu obowiązujących w tym zakresie środków bezpieczeństwa. Załącza dotyczące tego informacje z Ministerstwa Edukacji i Nauki, zawarte w wystąpieniu pani Marzeny Machałek, Wiceministra Edukacji i Nauki, wraz z linkami kierującymi do odpowiednich materiałów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zgodnie z zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym.  Mając za cel utrzymanie jak najdłużej nauki w bezpośrednim kontakcie uczeń-nauczyciel, podczas nadal trwającego stanu epidemii, zwracam się z uprzejmą prośbą, aby we wszystkich szkołach i placówkach jeszcze mocniej zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego.

Należy podkreślić, że istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma:

1)        przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów;

2)        stosowanie się do Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych;

3)        aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować.

Jednocześnie informuję, że w najbliższym czasie, kolejny raz, szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.

Minister Edukacji i Nauki zaleca korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypomina o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów), jako obecnie najbardziej skutecznej profilaktyce przeciwko COVID-19.

Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być stałym elementem pracy szkoły, a informacje z nimi związane - systematycznie upowszechniane, także wśród rodziców uczniów.

Przypominam i zachęcam do korzystania w szkołach z przekazanych we wrześniu i grudniu materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień, które zostały przeznaczone do wykorzystania przez nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych[1].

Z upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki

Marzena Machałek

Sekretarz Stanu

[1]   1) Materiały dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne

2) Scenariusze dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-dzieci-powyzej-5-roku-zycia--scenariusze-zajec-dla-nauczycieli-wychowania-przedszkolnego2

Grantowe tło przez które przebija grupa uśmiechniętych uczniów w klasie. Czerwony piktogram z wizerunkiem plecaka i ikonką kalendarza z datą 10.01. Obok napis Powrót do nauki stacjonarnej kreska od 10 stycznia 2022 r.