Rada Dzieci i Młodzieży solidaryzuje się z Ukrainą

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki wystosowała apel o wsparcie uchodźców z Ukrainy.

Członkowie Rady poprosili uczniów o włączanie się w zbiórki darów i wolontariat, a także korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji. Pełną treść wystąpienia RDiM przekazujemy w załączeniu. Znajdą ją Państwo również na naszej stronie internetowej http://www.gov.pl/edukacja-i-nauka/posiedzenie-rady-dzieci-i-mlodziezy-vi-kadencji.

Prosimy o przekazanie apelu Rady wszystkim uczniom i nauczycielom z Państwa placówki.

Jednocześnie informujemy, że 1 marca ruszyła rekrutacja do XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zgłoszenia można przesyłać do 4 kwietnia br. Informację w tej sprawie znajda Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/start-rekrutacji-do-xxviii-sesji-sejmu-dzieci-i-mlodziezy. Zachęcamy uczniów do przesyłania zgłoszeń.

Biuro Ministra

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Załączniki:

1. Stanowisko Rady Dzieci i Młodzieży w sprawie Ukrainy - plik word
  2. Stanowisko Rady Dzieci i Młodzieży w sprawie Ukrainy - nagranie

Rada Dzieci i Młodzieży solidaryzuje się z Ukrainą

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki wyraża pełną solidarność z Ukrainą, w szczególności z naszymi młodymi przyjaciółmi. Ukraina padła ofiarą agresji Federacji Rosyjskiej, która naruszyła jej integralność terytorialną i wszczęła bezprawną wojnę.

Wspieramy i będziemy wspierać bohaterski naród ukraiński. Podziwiamy odwagę i heroizm  żołnierzy oraz ludności cywilnej walczącej o swój kraj.

W tym trudnym momencie apelujemy o pełne wsparcie dla uchodźców przybywających do Polski z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Ważna jest nie tylko opieka socjalna dla dzieci i ich rodzin, ale także troska o zapewnienie najmłodszym odpowiedniej edukacji.

Również studenci i naukowcy z Ukrainy powinni mieć możliwość kontynuowania studiów i kariery naukowej na terenie naszego kraju. Zwracamy się do rektorów uczelni z apelem o wsparcie w tej sprawie. Prosimy także o okazanie pomocy ukraińskim studentom kształcącym się w Polsce.

Pokój jest prawem człowieka. Dziś jest on zagrożony z powodu bezprawnej polityki Rosji i wspierającej ją Białorusi. To działania, które uderzają w fundamenty naszej cywilizacji. Putin i Łukaszenka sami się z niej wykluczyli.

Prosimy wszystkie młode osoby o pełne wsparcie uchodźców z Ukrainy. Włączajmy się w zbiórki i wolontariat. Pamiętajmy o zachowaniu spokoju i korzystaniu tylko ze sprawdzonych źródeł informacji.